Szkoła

Co po gimnazjum?

Emilia Podolska
19.06.2013 19:00
A A A Drukuj
Czas w gimnazjum dobiega końca. Warto zatem zastanowić się, jaka szkoła średnia będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Wybór jest łatwiejszy, kiedy już na tym etapie edukacji wiesz, co chciałbyś robić w przyszłości. Gorzej, kiedy zamiast odpowiedzi, widzisz same znaki zapytania...
Szkoła bez tajemnic w serwisie Edulandia.pl
Edulandia.pl

fot. Shutterstock

Absolwenci gimnazjum coraz chętniej wybierają licea profilowane. Przede wszystkim zastanów się, jakich przedmiotów najchętniej się uczysz. Pamiętaj, że przedmioty przewodnie wybranego przez Ciebie profilu będą Ci towarzyszyć przez kolejne lata nauki w szkole średniej. Proponujemy zrobić tabelkę za i przeciw. Jeśli po stronie plusów będziesz miał język polski, historię, WOS, to znaczy, że jesteś humanistą i najlepszy będzie dla Ciebie profil administracyjno-prawny lub dziennikarski. Ścisłowcy doskonale odnajdą się na profilach matematycznych, biologiczno-chemicznych oraz informatycznych.

Podjęta przez Ciebie decyzja może rzutować na Twoje kolejne wybory edukacyjne. Na przykład na studia na kierunku medycyna będzie Ci o wiele łatwiej się dostać po profilu biologiczno-chemicznym. I analogicznie w przypadku innych kierunków.

Jeśli jednak nadal masz mętlik i nie wiesz czy matematyka lub biologia to przedmioty, które chciałbyś żeby zdominowały Twoje życie, zapisz się do liceum ogólnokształcącego, gdzie zdobędziesz (jak nazwa wskazuje) wiedzę ogólną i przygotujesz się do matury.

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (23)
Zaloguj się
 • avatar

  Oceniono 19 razy 19

  Moim zdaniem liceum nie jest już tak bardzo popularne, choć nadal jest dużo chętnych. Ja obecnie kończę 1 klasę liceum, rok temu kiedy wybieraliśmy 80% moich znajomych poszło do technikum, parę osób do zawodówki i parę osób do liceum. Nie dziwie im się po technikum mają zawód i maturę, ja po liceum maturę i dalej studia, czy jakaś szkoła policealna.

 • avatar

  Oceniono 17 razy 17

  moim zdaniem 16 lat to zbyt wcześnie na podejmowanie takiej decyzji, bo w sumie wybór liceum/technikum jest najważniejszy w sumie ;/ Ja na przykład kompletnie nie wiem czym się interesuję, lubię biologię.. nie lubię chemii, lubię fize, nie lubie matmy i informatyki, lubię geo, ale znowu mam chyba mniej kierunków na studia po geo niż po fizyce. to jest wszystko tak mega beznadziejne. rozszerzenia powinnismy wybierać po 1 klasie liceum, wtedy byśmy zdecydowali, czego chcemy dalej się uczyć, bo tak to ja nie wiem jacy nauczyciele mi się trafią, czy dam sobie radę z nauką w 1 liceum... nie podoba mi sie ten system edukacji :( mam okropny mętlik w głowie w związku z tymi wszystkimi szkołami.

 • avatar

  Oceniono 9 razy 9

  Artykul chyba sprzed lat, po nowej reformie liceum ogolnoksztalcace nie daje wiedzy ogolnej ze wszystkiego, tylko glownie z przedmiotow rozszerzonych. Jak dla mnie wybor jest prosty, jesli na pewno po szkole sredniej bedziesz studiowac - wybierz liceum, jesli nie, zawodowke, lub technikum.

 • avatar

  Oceniono 6 razy 6

  To nie jest już tak, że jak nie wiesz na jaksz profil iść do liceum to idziesz do liceum ogólnokształcącego. Trzeba wybrać po gimnazjum profil, czl klasę do której chcesz pójść np.mat-fiz, mat-geo, human itp. Wprowadzono to po podobno w Polsce jest za dużo ludzi, którzy mają ogólną wiedze na temat wszystkiego, a powinni potrafić coś jedno, ale bardzo dobrze. Mi w gimnazjum ciągl powtarzają, że wybór lprofiluw liceum decyuje o przyszłości i studiach później. Bo jak pójdziesz na human. to razej nie napiszesz mature matmy rozrzesz.

 • avatar
 • avatar

  Oceniono 6 razy 4

  Ja przez ostatnie kilka miesięcy miałam taki problem z tym, gdzie mam iść, że szok ;)
  Złożyłam 3 podania do 3 szkół, ale już chyba wiem, gdzie idę. Zostaję tu gdzie jestem i idę do liceum na profil językowy. Idealny dla mnie. Uwielbiam języki ;D
  Miałam dylemat, bo nie chciałam zostać w starej szkole, bo powoli wszystko zaczyna mnie tu wkurzać, ale uznałam, że pewnie i tak poznam nowe osoby, no i zamierzam coś ze sobą zrobić w wakacje i się zmienić pod wieloma względami xD

 • avatar

  Oceniono 6 razy 4

  Ja poszłam to Technikum i nie żałuję tego wyboru ( Technikum Ekonomiczne ) wiadomo, ze trochę więcej nauki jest bo oprócz zwykłych przedmiotów są jeszcze zawodowe , ale nie jest najgorzej. Fizyka, Biologia, Chemia mi się kończy, geografia rozszerzona . Jeśli ktoś się waha między liceum a technikum myślę, że na prawdę lepiej się poświęcić ten rok i iść do Technikum i mieć zawód .

 • avatar

  Oceniono 2 razy 2

  To chore, że w wielu 15-16 lat musimy wiedzieć, co będziemy robić... Mi np. chce się płakać, gdy widzę profile klas... Uwielbiam j. polski, biologię i geografię, ale nie ma klasy, w której byłyby chociaż dwa z tych przedmiotów razem... Nienawidze natomiast: historii, matmy i chemii, wiec mam przekichane...Powinny istnieć profile klas: OGÓLNE, bo wtedy byłoby wszystkim łatwiej...

 • avatar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX