News

Stereotypowe myślenie

02.02.2010
A A A Drukuj

shutterctock

Stereotyp - czym jest? Jest dobry, czy zły?

kardolina

 


Stereotyp jest to irracjonalne wyobrażenie na temat czegoś lub kogoś. Często wzoruje się ono na poszczególnej jednostce, tym samym przypisując jej cechy wszystkim członkom danej kultury, subkultury czy grupy społecznej.


Stereotypy dzielą się na trzy grupy: negatywne, neutralne oraz pozytywne. Najczęściej mamy do czynienia z tymi pierwszymi. Przykładem negatywnego stereotypu może być uważanie blondynki za naiwnej lub niemądrej. Powstają niemiłe żarty na temat jasnowłosych kobiet, które mogą je urazić. Można wyróżnić jeszcze wiele negatywnych stereotypów, szczególnie, jeśli chodzi o subkultury. Dla większości ludzi człowiek przyjmujący styl tzw. emo, który polega głównie na zakładaniu ciemnych, aczkolwiek schludnych, ubrań, posiadaniu specyficznej fryzury oraz na mocnym, ciemnym makijażu, bądź po prostu słuchanie muzyki typu emo, jest odludkiem, który uważa życie za beznadziejne, a do tego dokonuje samookaleczania. Jest to nie prawda, a przynajmniej nie w większości przypadkach. Taką po prostu wizję przyjęli sobie ludzie, nie próbując nawet zauważyć, ile w tym jest prawdy, a ile fałszu. Podobnie jest oceniany przedstawiciel stylu punk. Od razu zwykle kojarzy on się ludziom z brudnym, niedbającym o siebie lub ćpającym osobnikiem. To samo działa w drugą stronę, jeśli już mówimy o stylach. Dziewczyny, które gustują w różowych ciuchach, od razu są uważane za puste i płytkie, a kiedy widzimy chłopaka w różu, myślimy, iż jest homoseksualistą. A to najczęściej jest błędne spostrzeżenie. Cóż, przyznam, że mnie samą coś w środku skręca, kiedy widzę kogoś ubranego od stóp do głów w róż, ale staram się nie osądzać po pozorach, gdyż one najczęściej nas mylą. Sporo też jest stereotypów, jeżeli chodzi o narodowości. Rosjanie - mafia, Żydzi - oszustwo, Niemcy - nazizm. Można wymieniać jeszcze długo.


Stereotyp neutralny, to taki, który ani nie obraża w żaden sposób niczego, ani ni kogo, ani też nie chwali. To po prostu cecha, jaka kojarzy się z przedstawicielem jakiejś kultury. Może to być angielski humor czy Szkot w tradycyjnej spódnicy.


Istnieją też pozytywne stereotypy. Zazwyczaj świadczą one o kimś dobrze i raczej nie odbiegają bardzo od prawdy. Na pewno słyszeliście wiele z nich, choćby, że Polki są jednymi z najpiękniejszych kobiet/dziewczyn świata. Cóż, nie mogę się nie zgodzić :P. Innym przykładem jest stereotyp o włoskich kucharzach; podobno najlepszych. To kwestia gustu, tak jak w każdym przypadku stereotypu. Francuzi? Romantycy. Latynosi? Najlepsi kochankowie. Takie jest powszechne mniemanie o nich. Ile jest w tym prawdy?


A co Wy myślicie na temat stereotypów? Czy postrzegacie ludzi względem nich? Uważacie, że są złe czy może dobre? A może Wy jesteście "ofiarą" stereotypu? Wypowiadajcie się!


Kardolina

Zobacz więcej na temat:

 • 1
Komentarze (93)
Zaloguj się
 • avatar

  Oceniono 14 razy 12

  Do dzieci piszących "nudny artykuł" itp. To, że nie rozumiecie stereotypów, tak jak np. ironii, albo nie umiecie czytać, to nie znaczy, że temat jest głupi. dzięki za minusiki ;*

 • avatar

  Oceniono 10 razy 8

  Najgorsze jest to że jeśli ktoś ma na twój temat stereotyp to zamiast powiedzieć ci to twarz ukrywają to i na ciebie nagadują ;//

 • avatar

  Oceniono 9 razy 7

  nie znoszę jeśli ktoś myśli stereotypami, i sama oczywiście jestem obiektywna. Swego czasu nazywali mnie ruda, że niby wredna jestem, a pod rudy to moje włosy tak średnio podchodzą. I teraz pytanie czy rude dziewczyny nie są oceniane z góry? To samo tyczy się blondynek...

 • avatar
 • avatar
 • avatar
 • avatar

  Oceniono 6 razy 4

  Można powiedzieć, że jestem ofiarą stereotypu, bo:
  a) moja mum np. mówi: 'ona wierzy we wszystko, co piszą w gazetach' ( bez przesady, swój rozum każdy ma),
  b) malując się, jestem 'damulą' ( ludzie, znacie pojęcie dbać o siebie?;] Oczywiście, bez przesady w postaci tony pudru, ale nawet te dziewczyny chcą dobrze, ale im to nie wychodzi;] Damulą to można być z charakteru),
  c) ogólnie jak oglądam Rozmowy w toku, to mnie krew zalewa, co ta publiczność mówi np. o ludziach homo- ( oni nie są jacyś źli, przecież to nie ich wina! W tym przypadku taka skłonność przeważyła. Uważam, że trzeba ich tolerować i im pomagać ).

 • avatar
 • avatar

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX