Szkoła

Religia w szkołach nadal będzie obowiązkowa!

15.03.2012 20:00
A A A Drukuj
religia w szkołach

religia w szkołach (kotek.pl)

Minister Edukacji Krystyna Szumilas dementuje: W sprawie nauczania religii w szkołach nic się nie zmienia!

Posłowie PiS i Solidarnej Polski byli niezadowoleni z nowego rozporządzenia w sprawie nauczania religii w szkołach. Twierdzili, że może ono doprowadzić do eliminacji tych lekcji lub do tego, że rodzice będą musieli za nie płacić. Krystyna Szumilas zapewnia, że wcale się tak nie stanie.

Zajęcia religii nie zostały przesunięte do grupy zajęć dodatkowych. W szkole są trzy grupy zajęć. Obowiązkowe, np. język polski czy matematyka (...). Nieobowiązkowe, które stają się obowiązkowymi po deklaracji rodziców - to np. języki mniejszości narodowych, wychowanie do życia w rodzinie, religia i etyka. Trzecia grupa to zajęcia dodatkowe, oferowane przez szkoły na zasadach dowolnych. Są to np. kółka zainteresowań - wyjaśniała szefowa MEN.

Wygląda więc na to, że nadal będziecie chodzić na religię. I z całą pewnością nie będą to zajęcia płatne.

Zajęcia obowiązkowe, i te zajęcia, które stają się obowiązkowe po deklaracji rodziców, są bezwzględnie finansowane przez szkołę, są bezpłatne, a samorząd nie może odmówić ich organizacji, tak jak nie może odmówić organizacji lekcji matematyki - podkreślała Szumilas w Sejmie.

Sądzicie, że tak powinno być?

Zobacz także:

Co uczniowie i studenci dostają taniej?

Czego naprawdę warto się uczyć?

Matematyka na maturze: łatwiej być nie może!

PYTANIE Co sądzisz o nauczaniu religii w szkołach?

 • Powinno się jej uczyć i powinny to być zajęcia obowiązkowe
 • Powinno się jej uczyć, ale nieobowiązkowo
 • Nie powinno się jej uczyć, bo to prywatna sprawa uczniów
 • Nie mam zdania

Zobacz więcej na temat:

Komentarze (110)
Zaloguj się
 • avatar

  Oceniono 34 razy 24

  religia powinna być nauczana w kościołach, w szkołach możemy mieć co najwyżej religioznawstwo. poznalibysmy wierzenia innych ludzi, inne punkty widzenia, nie tylko jedyny słuszny chrześcijanizm, może niektórzy zaczęliby być bardziej tolerancyjni. co prawda można wybrać etykę, ale często jest tak, że taka wolę wyrazi kilku uczniów w całej szkole, dla których nikomu nie chce się robić specjalnej lekcji.

 • avatar

  Oceniono 23 razy 15

  Moim zdaniem, kto chce niech se chodzi, kto nie to nie. Ja wolę np. bardziej skupić się na matematyce czy językach niż religii. Powinna być nieobowiązkowa(takie jest moje zdanie)

 • avatar

  Oceniono 15 razy 13

  Obecnie jestem w klasie I LO i od ok. I kl. gimnazjum nie uczęszczam na religię. Dlaczego? Przez wrednego księdza. Było już wiele przypadków, gdzie dziewczęta wypisywały się przez księża, gdyż jeden się dobierał, drugi coś jeszcze i tak dalej, i tak dalej... Jak kiedyś napisał bodjaże ks. Tischner: "Jeden Ksiądz może uczynić więcej zła niż stu ministrantów". Według mnie religia, powinna być rzeczą osobistą.

 • avatar

  Oceniono 12 razy 10

  Dla mnie chodzenie na religię to bezsens. Przyznam, że NIGDY nie byłam uczniem na religii. Od samego początku w podstawówce byłam wypisana. Mama chciała żebym sama wybrała kim chce być, a nie że mam mieć narzucony jeden ideał chrześcijaństwa. Przeczytałam Biblię i na prawdę kościół nie mówi wielu ważnych spraw, albo narzuca tym sprawom własny tok myślenia, który jest błędny. Kiedy w podstawówce byłam zmuszona do siedzenia na religii, nie mogłam wytrzymać i siedzieć cicho. Podniosłam rękę i zaczęłam dyskutować na jakiś temat, że katecheta nie ma racji i biblia mówi inaczej. Przeczytałam werset z biblii katechety. Pamiętam jak dziś: nauczyciel kazał mi iść do dyrektorki, a dyrektorka po wysłuchaniu moich racji była po mojej stronie.

 • avatar

  Oceniono 22 razy 10

  ooo nieee,tylko nie to -,- NIENAWIDZĘ RELIGII.! kompletnie bezsensowna lekcja, na ktorej uczą nas tylko jakichs idealow,ktorych sie nawet wcielic w zycie nie da,a poza tym na religii NARZUCA SIE NAM ZDANIE KOSCIOLA. Mam tego dosc. Zdecydowane NIE dla jakichkolwiek lekcji religii, obowiązkowych mszy, rekolekcji etc.

 • avatar
 • avatar

  Oceniono 10 razy 8

  moim zdaniem w polsce sie poprostu zle uczy religii. w szkolach powinna byc nauka o religiach, a nie narzucanie jednej religi. swojej religi kazdy moze sie poduczyc poza szkolnie jesli ma takie interesy ;D

 • avatar
 • avatar

  Oceniono 9 razy 7

  Ja osobiście lubię religię, ale dlatego, że mamy fajnego księdza, który potrafi z nami normalnie rozmawiać i nie traktuje nas z góry. Aczkolwiek jestem za tym, żeby religia była jako jeden z przedmiotów, ale niekoniecznie obowiązkowy (ty decydujesz czy się jej uczysz, a nie np. rodzice)..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX